Сурхондарё вилояти ҳокимлиги
Айни вақтда Сурхондарё вилоятида амалий ташриф билан бўлиб турган Татаристон Республикаси Раиси Рустам Минниханов “Термиз халқаро савдо маркази”га ташриф буюрди.
Вилоятимиз ҳокими Улуғбек Қосимов Татаристон Республикаси Раисини Термиздан Афғонистонга юклар ўтказиладиган махсус йўлак билан таништирди. Шундан сўнг, меҳмонларга “Термиз халқаро савдо маркази”да амалга оширилаётган лойиҳалар, яратилаётган қулайлик ва имкониятлар ҳақида тақдимот қилинди.
Марказ ҳудудида 3 мингдан ортиқ савдо нуқталаридан иборат 4 та савдо комплекси, ҳар бири 300 ўринли меҳмонхона ва ҳостел, қуввати 500 минг тоннага тенг бўлган логистика маркази, 300 кишилик ресторан, тиббий диагностика ва соғломлаштириш маркази, қуввати 5 млн метр куб ҳажмга эга бўлган ишлаб чиқариш ва омборхона бинолари фаолиятини йўлга қўйиш белгиланган бўлиб, бугунги кунда лойиҳалар қурилишининг 80 фоизи амалга оширилган.
“Термиз халқаро савдо маркази” тўлиқ қувватда ишга туширилгач йилига 120 млн долларлик қўшимча экспорт имконияти яратилади. Шунингдек, марказ ҳудудида алоҳида эркин савдо режими ўрнатилганлиги сабабли экспортчи корхоналарга қўшимча қулайликлар яратилиб, барча хизматлар “ягона дарча” тамойили асосида амалга оширилади.
Томонлар келгусида “Термиз халқаро савдо маркази” имкониятларидан фойдаланган ҳолда лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини ҳам кўриб чиқишди.

Делегация Татарстана ознакомилась с «Термезским Международным торговым центром»
В то же время председатель Республики Татарстан Рустам Минниханов, находившийся с практическим визитом в Сурхандарьинской области, посетил "Термезский Международный торговый центр".
Хоким нашей области Улугбек Касимов ознакомил председателя Республики Татарстан со специальным коридором, по которому осуществляется перевозка грузов из Термеза в Афганистан. После чего, гостям были презентованы осуществляемые проекты, создаваемые удобства и потенциальные возможности в "Термезском Международном торговом центре".
На территории центра намечено создать 4 торговых комплекса, состоящих из более чем 3 тысяч торговых точек, гостиницу и хостел на 300 посадочных мест каждый, логистический центр вместимостью 500 тыс. тонн, ресторан на 300 человек, лечебно-диагностический и оздоровительный центр, производственно-складские помещения вместимостью 5 млн м3, на сегодняшний день выполнены 80% проектируемых строительных объектов.
Когда «Термезский Международный торговый центр» заработает в полную мощность, появится возможность дополнительного экспорта в размере 120 миллионов долларов в год. Также в связи с установлением отдельного режима свободной торговли на территории центра создаются дополнительные возможности для предприятий-экспортеров, все услуги осуществляются по принципу "единого окна".
Стороны также рассмотрели вопросы реализации в будущем проектов с использованием возможностей "Термезского Международного торгового центра".