Татаристон ва Сурхондарё алоқалари янги босқичда ривожланади
Термиз туманида жойлашган “Меҳмонлар уйи” комплексида Сурхондарё вилояти ҳокими Улуғбек Қосимов ва Татаристон Республикаси Раиси Рустам Минниханов иштирокида делегацияларнинг кенгайтирилган таркибдаги музокаралари бўлиб ўтди.
Музокаралар аввалида Рустам Минниханов кўрсатилган ҳурмат ва юқори даражадаги қабул учун вилоятимиз раҳбарига ўз миннатдорчилигини билдирди. Татаристон Республикаси Раиси ва Сурхондарё вилояти ҳокими ўзбек ва татар халқларини Муборак Рамазон ойи билан қутлади.
Татаристон раҳбари Сурхондарёнинг бой тарихи билан танишуви унда катта таассурот қолдирганлигини таъкидлади. Вилоятимиз ҳокими Сурхондарёнинг савдо-иқтисодий ҳамда инвестицион жозибадорлиги ва мавжуд салоҳияти ҳақида маълумот берди. Шунингдек, икки томонлама манфаатли ҳамкорлик лойиҳаларини амалга ошириш имкониятлари кўриб чиқилди. Хусусан, нефтни қайта ишлаш, транспорт ва логистика, таълим, қишлоқ хўжалиги, инновацион технологиялар ҳамда чорвачиликни ривожлантириш соҳаларида ҳамкорлик истиқболлари белгилаб олинди.
Келгусида ҳамкорлик алоқаларини маданий соҳаларда ҳам ривожлантириш мақсадида маданият кунларини ташкил этиш, ўтказиладиган байрам тадбирларида икки ҳудуд делегацияларининг ташрифларини уюштиришга келишилиб олинди.
Татаристон ва Сурхондарё ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янги босқичда ривожлантириш бўйича ўтказилган учрашув якунлари юзасидан икки ҳудуд раҳбарлари томонидан баённома имзоланди.
Музоракаралар аввалида “Меҳмонлар уйи” комплексида Сурхон воҳасининг ўзига хос миллий урф-одат ва анъналари ҳамда миллий таомлари кўргазмалари ўтказилди. Тадбирларда Сурхондарёдаги Рус маданияти маркази ҳам ўз чиқишлари билан иштирок этди.

Связи Татарстана и Сурхандарьи будут развиваться на новом уровне
В комплексе "Гостевой дом", расположенном в Термезском районе, прошли переговоры делегаций в расширенном составе с участием хокима Сурхандарьинской области Улугбека Касимова и Председателя Республики Татарстан Рустама Минниханова.
В начале переговоров Рустам Минниханов выразил благодарность главе нашего региона за проявленное уважение и высокий уровень приема. Глава Республики Татарстан и хоким Сурхандарьинской области поздравили узбекский и татарский народы с благословенным месяцем Рамадан.
Глава Татарстана отметил, что знакомство с богатой историей Сурхандарьи произвело на него большое впечатление. Хоким области дал информацию о торгово-экономической и инвестиционной привлекательности и имеющемся потенциале Сурхандарьи. Также были рассмотрены возможности реализации проектов двустороннего взаимовыгодного сотрудничества. В частности, были намечены перспективы сотрудничества в сферах нефтепереработки, транспорта и логистики, образования, сельского хозяйства, инновационных технологий и развития животноводства.
В целях дальнейшего развития сотрудничества в культурной сфере была достигнута договоренность об организации Дней культуры, организации визитов делегаций двух регионов на праздничные мероприятия.
По итогам совещания, посвященного развитию сотрудничества между Татарстаном и Сурхандарьей на новом этапе, руководителями двух регионов было подписано заявление.
В начале переговоров в комплексе "Гостевой дом" прошли выставки уникальных национальных обычаев и традиций Сурханского оазиса и национальной кухни. В мероприятиях также принял участие Центр русской культуры в Сурхандарье со своими выступлениями.