Татаристон Республикаси Раиси Рустам Минниханов ва вилоятимиз ҳокими Улуғбек Қосимов Ангор тумани “Баҳор” маҳалласида ташкил этилган экспорт логистика маркази фаолияти ҳамда ушбу маҳаллада аҳоли томорқалари ва хўжаликлар томонидан етиштирилган маҳсулотлар билан танишишди.
Сурхон воҳасида етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари Россия бозорларида харидоргир эканлиги, ҳудуднинг иқлим ва тупроқ шароитлари сабаб маҳсулотлар эрта тайёр бўлиши ҳамда қуёшли об-ҳавосида тўлиқ етилиши унинг бозорбоплигини янада ошириши қайд этилди.
Делегация аъзолари экспорт логистика марказида ташкил этилган, ушбу маҳалла аҳолиси томонидан етиштирилган карам, гулкарам, брокколи, дайкон, қизил лавлаги ва кўкат маҳсулотларининг экспорт жараёнларини кўздан кечирди.
Маҳсулотларнинг Россия, хусусан, Татаристонга экспортини янада ошириш, икки ҳудуд тадбиркорларининг ўзаро ҳамкорлигини кенгайтирган ҳолда экспорт логистика марказлари фаолиятини ташкил этиш бўйича истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқишга келишилди.

Ознакомлено с деятельностью экспортно логистического центра в Ангорском районе
Председатель Республики Татарстан Рустам Минниханов и хоким нашей области Улугбек Касимов ознакомились с деятельностью экспортно-логистического центра, созданного в махалле "Бахор" Ангорского района, а также с продукцией, выращиваемой населением и фермерскими хозяйствами этой махалли.
Было отмечено, что сельскохозяйственная продукция, выращиваемая в Сурханском оазисе, востребована на российских рынках, что продукция, обусловленная климатическими и почвенными условиями территории, созревает рано, а сытость в солнечную погоду еще больше повышает ее спрос.
Члены делегации ознакомились с процессами экспорта капусты, цветной капусты, брокколи, дайкона, красной свеклы и зелени, выращенных жителями этой махалли, организованными в экспортно-логистическом центре.
Была достигнута договоренность о разработке перспективных проектов по дальнейшему увеличению экспорта продукции в Россию, в частности в Татарстан, налаживанию деятельности экспортно-логистических центров, расширению сотрудничества предпринимателей двух регионов.